Archiwum - maja 2018

MAJ

31

linkologia.pl spis.pl
 
ziemniaki

  Na wiosnę, kiedy stare ziemniaki zaczynają kiełkować, należy postępować z nimi ostrożnie, gdyż wytwarzający się w miejscu kiełkowania jad, t.zw . solanina, jest dla wrażliwszych żołądków szkodliwy i wywoluje w przewodzie pokarmowym nie mile zaburzenia. Należy więc ziemniaki grubiej obierać, a miejsca, w ktorych kiełkują, głeboko wybierane. Gotować w zimnej wodzie, powinna przykrywać je na dwa palce.
Ugotowane i odlane z wody duże ziemniaki przekroić na połowę, wybrać z  nich lżeczka środki,które miesza się z paroma łyżkami zmielonego mięsa, grzybów, szynki lub kiełbasy. Farsz zasmaża na maśle z cebulką, do ochłodzonego dodaje się całe jajo i łżke śmietany. Napełnione tym farszem ziemniaki układa sie w brytfannce na maśle, posypuje tatrtą bułką lub parmezanem, kropi masłem i zapieka w piekarniku przez 10 minut. Podaje się z sosem pomidorowym, szczawiowym lub ostrym dla amatorów.

 Znalezione obrazy dla zapytania ZIEMNIAKI NADZIEWANE MIĘSEM LUB GRZYBEM

elaale   tagi:

MAJ

30

linkologia.pl spis.pl
 
desery

 2 dag masła i 4 żółtka utrzeć dobrze z 4. łyżkami cukru z zapachem cytrynowym, dodać 4 łyżki gęstej śmietany, pianę z 4 białek, oraz 3 łyżki sypkiej mąki. Gotować na parze w formie budyniowej, wysmarowanej masłem i wysypanej grubym cukrem. Budyń ten podaje się oblany rozpuszczoną marmoladą lub szodonem

  Znalezione obrazy dla zapytania "BUDYŃ" WITH CREAM.

elaale   tagi:

MAJ

29

linkologia.pl spis.pl
 
warzywa

 Kalarepkę pokrajaną dusi się z masłem w odrobinie wody i podprawia paroma łyżkami śmietany roztrzepanej z łyżeczką mąki. Szczypta soli i cukru do smaku. 

 Znalezione obrazy dla zapytania Kohlrabi mit CREAM

elaale   tagi:

MAJ

28

linkologia.pl spis.pl
 
chłodniki, zupy

 4 filiżanki rosołu wołowego ostudzonego i odtłuszczonego, zmieszać z 4 łyżkami masy pomidorowej i 4 łyżkami kwaśnej śmietany.
Zupę podaje się w filiżankach dobrze ochłodzoną.

 Znalezione obrazy dla zapytania ZIMNA ZUPA POMIDOROWA

elaale   tagi:

MAJ

27

linkologia.pl spis.pl
 
mięsa

  Kawałek polędwicy (około 10 dag na osobę) sieka się bardzo drobno dodaje szczyptę soli oraz żółtko utarte z łyżeczką masła, miesza z pianą z białka i łyżką tartej bułki, formuje małe okrągłe na palec grube befsztyki, które się szybko obsmaża na roztoponym maśle, wyrównuje na pół­misku, nakłada na każdy usmażone sadzone jajko lub troszkę duszonych pieczarek albo dla amatorów grudkę masła sardelowego. Jako dodatek garnirunek z przetartych jarzyn .

 Znalezione obrazy dla zapytania chopped steaks

elaale   tagi: