Archiwum - marca 2018

MAR

31

linkologia.pl spis.pl
 
dekoracja ciast

 10 dag cukru pudru gotuje sie z trzema łyżkam i wody na gesty syrop, t. j. aż ostudzona kropla ciągnie się jak nitki; wylać wtedy na miseczkę i ucierać z sokiem cytrynowym do białości, po czym można go barwić zielonym barwnikiem spożywczym.

 Znalezione obrazy dla zapytania lukier zielony

elaale   tagi:

MAR

31

linkologia.pl spis.pl
 

Połowę cytryny, piane z 6 białek i 5 dag cukru pudru 28 dag mąki  utrzeć do bia­łości, dodać 20 dag parzonych, mielonych migdałów, sok i skórkę otartą z po­łowy cytryny, piane z 6 białek i 5 dkg tartej bułki. Upiec w miernym piekarniku. Na drugi dzień pokryć lukrem pomadkowym, posypać gęsto posiekanymi pistacjami uprzednio sparzonymi i obranymi. W braku pistacji można lukier zabarwić na zielono barwnikiem spożywczym.

 Znalezione obrazy dla zapytania GÂTEAU DE MAZUREK

elaale   tagi:

MAR

30

linkologia.pl spis.pl
 

 Oczyszczonego z łusek i wymytego sandacza rozpłatać przez długość, odciąć głowę, wyjąć wszystkie ości, złożyć rybę zpowrotem, związać lub spiąć spinaczami, włożyć do naczynia i położyć na ruszcik, zalać szklanką białego wina, dodać łyżkę masła i poddusić pod pokrywą. Następnie wyjąć na pół gotową rybę, układa na półmisku i polewa uprzednio przygotowanym następującym sosem pieczarkowym: kilkanaście pieczarek lub grzybków marynowanych pokrajanych w talarki udusić na łyżce świeżego masła, podsypać łyżką mąki, zasmażyć, rozprowadzić rosołem spod ryby, dodać wywar, w którym się ryba dusiła i małą filiżankę śmietanki; wymieszać, zagotować i podprawić 3—4 żółtkami, utartymi z łyżeczką masła i solą. Sosem tym, który powinien być bardzo gęsty, aby nie ściekał, pokrywa się rybę, posypuje z wierzchu grubo parmezanem, kropi masłem i wstawia do gorącego pieca na 20—25 minut. Podaje się na tym samym półmisku , na którym się zapiekało z krokietkami z ziemniaczków, bułki lub ryżu.

 Znalezione obrazy dla zapytania SANDACZ PO FRANCUSKU

elaale   tagi:

MAR

29

linkologia.pl spis.pl
 
sosy

  Do sosu tatarskiego, lub majonezowego dodać dużo siekanej drobno zieleniny (szczypiorku, koperku, natki  pietrusz ­ki), doprawić białym pieprzem, octem i solą.

 Znalezione obrazy dla zapytania SOS REMOULADE

elaale   tagi:

MAR

28

linkologia.pl spis.pl
 
jajka, przystawki, zapiekanki

  1 kg ziemniaków obranych gotuje się. przeciska przez maszynkę i uciera z łyżką masła i 1/4 litra śmietanki na gęste puree. Na okrągło wyciętym, o wielkości małego talerzyka, papierze pergaminowym posmarowanym masłem, kładzie się trochę puree, wygładza, a następnie karbuje łyżką, robi w środku dołek, do którego wbija się ostrożnie jajko. Dookoła jajka, sypie się wianuszek siekanej szynki. Na jajko przez krzyż kładzie się dwa paski sardelki i kropi masłem. Gniazdka, zapieka się w piekarniku tak długo aż się jajka zetną i szybko podaje razem z papierowymi podstawkami

 Znalezione obrazy dla zapytania JAJA W GNIAZDKACH z ziemniaków zapiekane

elaale   tagi: