Archiwum - września 2017

WRZ

22

linkologia.pl spis.pl
 
ryby

 Proporcja : 2 kg karasi, łyżka, masła, łyżka mąki, 1 i pół szklanki śmietany.
Oczyszczone i dobrze wymyte karasie trochę posolić, włożyć do rondla i zalać śmietaną, jak się zagotują, zaprawić łyżką masła z łyżką mą­ki, dodać pieprzu angielskiego, odgotowaną osobno cebulę i pietruszkę; gdy się karasie uduszą, podawać, wyrzuciwszy z sosu włoszczyznę. Można, też usmażone karasie oblać śmietanowym sosem, ugotowanym z włoszczyzną.

 Znalezione obrazy dla zapytania KARASIE W ŚMIETANIE

elaale   tagi:

WRZ

21

linkologia.pl spis.pl
 
przetwory

  3  kg pomidorów i 2 duże cebule rozgotować i przetrzeć przez sito, następnie dolać 1 litr winnego octu , trzy łyżkii dobrej musztardy, 25 dag cukru i na końcu noża różnych przypraw, miałko potłuczonych i przesianych . Wszystko razem gotować przez dwie godziny. Przechowywać w małych słoikach szczelnie zamkniętych .

 Znalezione obrazy dla zapytania OSTRY SOS ANGIELSKI.

elaale   tagi:

WRZ

20

linkologia.pl spis.pl
 
sałatki

  Zamoczyć na noc w wodzie 25 dag sałatowej białej fasolki. Sporą cebulę i ząbek czosnku zetrzeć na tarle i zalać małą szklanką octu, zostawić również przez noc, aby naciągło. Do sałaty potrzebny nam też będzie uduszony kawałek pieczeni wo­łowej (40—50 dag).
Sałatę przyrządza się w ten sposób: fasolkę gotuje się ostrożnie, aby się nie rozpadła. Odcedzoną z wody, soli się i studzi. Z 2 żółtek i 1/4 oliwy uciera się majonez, który się rozprowadza nastawionym octem, przecedzonym z cebuli przez serwetę; mięso kraje się w kostkę, miesza z fasolką, zalewa sosem majonezowym, zaprawionym solą, cukrem i pieprzem. Mieszać, raczej przerzucać przez parę minut dwoma srebrnymi lub kościanymi widelcami. Sałatę tę podaje się w Hiszpanii z grzankami z bułki, natartemi czosnkiem, który jest w Hiszpanji uprzywilejowaną jarzyną. W naszym guście będą raczej jako dodatek grzanki bez czosnku lub zwykła bułka

 Znalezione obrazy dla zapytania ensalada de judías blancas, carne asada, mayonesa

elaale   tagi: sałatka

WRZ

19

linkologia.pl spis.pl
 
ziemniaki

  Jedną cebulę, kawa­łek marchwi, pietruszki i selera pokrajać drobno i zasmażyć na maśle; włożyć w to cienko pokrajanych ziemniaków, osolić, opieprzyć, wcisnąć trochę cytryny lub dodać parę kropel octu i dusić aż wszystko będzie miękkie.

 Znalezione obrazy dla zapytania CEBULA, MARCHEW, PIETRUSZKA I ZIEMNIAKI DUSZONE

elaale   tagi: ziemniaki

WRZ

18

linkologia.pl spis.pl
 
zupy

 Mięso z ćwiartki wygotowanej starej kury zasiekać. Z małej bułki wysmażyć w maśle grzanki, zalać dobrym wołowym rosołem w potrzebnej ilości, dodać 3 twarde żółtka i mięso z kury, gotować razem 30 minut; na koniec przeciera się wszystko przez włosiane sito, zagotowuje i podaje z smażonym groszkiem z lanego ciasta.

 Znalezione obrazy dla zapytania SOUP "PRINCESSE"

elaale   tagi:

aparatka2 | robert-rob | naukajazdywroclaw6 | tesknie | best-and-friends | Mailing