Archiwum - grudnia 2017

GRU

31

linkologia.pl spis.pl
 
mięsa

   Do tego celu pieczieni zajęczej nie bajcuje się, lecz zaraz po obciągnięciu myje się go szybko, oczyszcza z błon i rąbie w kawałki, które się układa w rondlu na maśle i różnych drobno pokrajanych jarzynkach . Następnie przykrywa dobrze dopasowaną pokrywą i dusi, podlewając gorącą wodą, tylko tyle, aby się nie przypaliło. Mlięsio do miękkości uduszone, wyjmuje się z rondla, sos zaś w raz z jarzynami przeciera się przez sito, podprawia łyżką mąki, rozkłuconej w małej szklance wina czerwonego, zagotowuje, wkłada mięso z powrotem do sosu, podgrzewa silnie nie gotując więcej i podaje na głębokim półmisku, obło­żone makaronem lub tartymi ziemniaczkami.

 Znalezione obrazy dla zapytania ZAJĄC DUSZONY Z JARZYNAMI.

elaale   tagi:

GRU

30

linkologia.pl spis.pl
 
ciasta i torty

 Rozetrzeć 10 dag cukru, 5 dag masła świeżego, trzy jaja całe i trzy żółtka, dodać cokolwiek skórki cytrynowej lub wanilii, wgnieść w to mąki tyle, aby ciasto dało sie gładko wałkować i nie było zbyt twarde. Brać kawałki ciasta wielkości orzecha włoskiego. robić w ręku trzy calowe wałeczki; koniec noża maczać w mące i nadkrawać wałek trzy, lub cztery razy naprzemian z jednej i drugiej strony, przez co uformuje sie gałązka, czyli jeleni rożek. Smażyć na smalcu ostrożnie, wyjmując z rondla, kłaść na bibułę dla osączenia z tłuszczu, posypać cukrem z walinią i podać na legumine.

 Znalezione obrazy dla zapytania JELENIE ROŻKI

elaale   tagi:

GRU

29

linkologia.pl spis.pl
 

 15 dag masła roztopić w brytwance, dodać dwie łyżki tartego, odparzonego chrzanu, ułożyć na tym poprzednio, oczyszczonego szczupaka w całości, polać filiżanką gęstej kwaśnej śmietany i wstawić do piecyka na 25—30 minut, polewając go pilnie w czasie pieczenia. Podaje się z ziemniaczkam i lub makaronem. 

 Znalezione obrazy dla zapytania Fish in Horseradish

elaale   tagi: ryba

GRU

28

linkologia.pl spis.pl
 
dodatki do zup, jajka

   W płaskim naczyniu zagotować wodę osoloną, na gotującą wkładać ostrożnie świeże jaja. Gotować powoli jedną minutę, zbierając białko do okoła żółtka, gdy się białko zetnie; żółtko powinno zostać surowe, wyjmuje się płaską łopatką dziurkowaną, okrawa strzępki białka i wkłada do filiżanki z bulionem.

 Znalezione obrazy dla zapytania JAJA W KOSZULKACH (

elaale   tagi:

GRU

27

linkologia.pl spis.pl
 
warzywa, zapiekanki

  Rozetrzeć na pianę 16 dag masła, następnie dodawać wśród ucierania 5 żółtek, 5 łyżek’ mą­ki, 5 łyżek mleka i w końcu pianę z 5 białek. (Nie zapomnieć posolić!). Z masy tej wypieka się całkiem jasno, 4—5  płytek wielkości deserowego talerza. Osobno przygotowuje się masy jarzynowe i tak: 10 dag pieczarek drobno usiekanych, dusi się na maśle i pokrywa jedną płytkę, przykrywa drugą, którą pokryć można duszonym zielonym groszkiem, następną napełnia się drobno usiekanym kalafiorem lub szparagami (mogą być puszkowe), Złożony w całość tort przebija się w kilku miejscach trzonkiem łyżki drewnianej, a w otworki stąd powstałe wlewa się dobrą śmietanę rozbitą z żółtkiem, posypuje parmezanem i wstawia na 15 minut do pieca. W skromniejszym wydaniu, tort ten może być. przekładany tylko gęsto uduszonym szpinakiem.

 Znalezione obrazy dla zapytania TORT JARZYNOWY.

elaale   tagi: